Lecznicze błota w Lo Pagan przy Mar Menor
Niedaleko od apartamentu – ok. 20 minut jazdy samochodem, w pobliżu piaszczystych plaż Mar Menor (Morze Mniejsze), w miejscowości o dziwnej nazwie Lo Pagan (dla mnie brzmi to trochę po chińsku), znajdują się laguny błotne. Są one doskonałym uzupełnieniem w leczeniu reumatyzmu i chorób skóry. Ich skład chemiczny przypomina błota lecznicze w Morzu Martwym. Również tutejszy mikroklimat wytwarzany przez Morze Mniejsze i laguny solne, jest korzystny dla chorych na astmę i schorzenia serca. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, że błota lecznicze są bardzo mało rozreklamowane i wypromowane, dzięki czemu nie ma tam „dzikich” tłumów. Z błot korzysta się za darmo, wystarczy dojechać do Lo Pagan i przejść do lagun błotnych.
Terapeutyczne właściwości błota i gliny były znane od starożytności. Chińczycy wykorzystywali je od wielu wieków, lecząc stany zapalne i robiąc z nich okłady. Hipokrates, ojciec medycyny naturalnej, zalecał stosowanie błota do leczenia reumatyzmu. Także Empodokles, Galen, czy Paracelso opracowali wiele medykamentów opartych na bazie błota, które zawierają mnóstwo podstawowych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, krzemionka, żelazo i potas. Stężenie jonów magnezu, wapnia, sodu i jodu jest na Orihuela Costa znacznie wyższe, niż w innych regionach Morza Śródziemnego. Badania wykazały, iż termiczna obróbka tego typu słonej wody ma wpływ na osmotyczną, śródmiąższową tkankę ludzkiego organizmu i również aktywnie zwiększa krążenie krwi. W wyniku czego, eliminowane są z organizmu toksyny. Dlatego właściwości lecznicze błot w Lo Pagan są porównywalne z właściwościami błot z Morza Martwego.
Jak korzystać z leczniczego błota ?
Należy udać się do basenów błotnych, które znajdują się przy deptaku ciągnącym się wgłąb Mar Menor. Po przybyciu na miejsce można zobaczyć wiele osób wysmarowanych błotem. Najlepiej wziąć dziecięce wiaderko lub skorzystać z pojemników, które są zwykle na brzegu basenu. Wchodzimy do wody – uwaga, latem i jesienią jest bardzo ciepła, następnie z dna nabieramy błoto do pojemnika. Następnie nanosimy błoto na skórę całego ciała. Potem należy pozostawić błoto do wyschnięcia na słońcu. Następnie wracamy do basenów z błotem i spłukujemy się dokładnie wodą z basenu, pozostawiając tam tym samym błoto. Potem może już zażyć kąpieli w wodzie morskiej, która znajduje się zaraz po drugiej stronie deptaka przy błotach. Proces należy powtórzyć kilkakrotnie. Najlepiej udać się kilka razy na „okłady” z błota. UWAGA, błoto ma specyficzny zapach, przypominający siarkowodór, podobnie jak wody lecznicze w polskich uzdrowiskach. Jeśli komuś nie odpowiada kuracja błotna, może zażywać kąpieli morskich i słonecznych na plaży znajdującej się wprost naprzeciw błotnych lagun.