Torrevieja, czyli Stara Wieża

Torrevieja, czyli Stara Wieża

Torre_del_Moro_Torrevieja

Torrevieja to miasto położone 50 km na południe od Alicante, na wybrzeżu Costa Blanca. Zaledwie 10 km dalej na południe, wśród słonych jezior i kopalń soli, w rewelacyjnym dla zdrowia mikroklimacie znajdują się oferowane przez nas apartamenty i domy. Same miasto było kiedyś wioską uzależnioną od wydobywanego tu „białego złota”, czyli soli. Obecnie słone jeziora – poza wydobyciem soli – stanowią parki narodowe i zachwycają różnorodnością zamieszkującego je ptactwa, w tym również różowych flamingów. Ptaki te można już zobaczyć podróżując trasą N-340, z lotniska El Altet koło Alicante do Torrevieja. Sam rozkwit miejscowości przypadł na XIX wiek, kiedy to król Karol IV przeniósł do Torrevieja administrację kopalni soli i zadbał o rozwój infrastruktury i wymiaru sprawiedliwości. Dziś sól jest towarem eksportowym numer jeden, a Torrevieja jest jednym z czołowych producentów soli w Europie. Miasto zamieszkuje oficjalnie ok. 90.000 ludzi, ale szacowana w sezonie letnim liczba wraz z turystami to około 200.000.

Plaże w samym mieście są dobrej jakości, uzyskują każdego sezonu niebieską flagę, a woda jest krystalicznie czysta woda. Z Alicante można dojechać do Torrevieja autobusem linii Costa Azul. Godzina drogi z lotniska Alicante i zaledwie pół godziny od lotniska w Murcji przyciągają rzesze turystów korzystających z samochodów, w sezonie nawet do kilku tysięcy osób na jednej, krótkiej plaży miejskiej. Najładniejszą plażą, znajdującą się na północy miasta jest Playa La Mata. Pozostała część nabrzeża Torrevieja składa się z kamieni i betonu.

Architektura to głównie bloki z tzw.: wielkiej płyty, natomiast na obrzeżach znajdują się charakterystyczne, hiszpańskie 1 piętrowe domki. Ze starej zabudowy znajdziemy w centrum miasta Kościół Niepokalanego Poczęcia wzniesiony w 1789 roku i przebudowany w 1844 roku, wybudowany z kamieni starej wieży, który nadał miastu nazwę, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, znany jako La Ermita. W 2007 roku został on rozebrany, aby wybudować nowy kościół nowoczesny, ale opiera się na starej kaplicy. Kolejnymi zabytkami są Kościół Matki Bożej Różańcowej w La Mata zbudowany w 1896 roku oraz Casino (nie mylić z kasynem gry) – modernistyczny budynek z 1896 roku. Niedaleko centrum znajduje się również wieża – symbol miasta, z której rozpościera się piękny widok na całą Torrevieja. Miasto posiada liczne, muzea, teatry, deptaki (nad samym morzem oraz w centrum miasta) i parki. Najciekawszy z nich, jest przy wjeździe do Torrevieja od strony Mursji.

Zdrowy mikroklimat w okolicy zapewniają złoża soli. Do solnych jezior można się dostać jedynie samochodem. Na wylocie miasta w kierunku Alicante po lewej stronie można zwiedzić park naturalny. Proszę pamiętać, że informacja turystyczna oraz hiszpańskie sklepy zamknięte są w godzinach siesty 13:00 do 17:00.

 Mirador_Torre_del_Moro_Torrevieja

Tutaj znajdziecie lokalizację starej wieży, skąd rozpościera się piękny widok na Torrevieja i okolice

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zSrSlTKaTu_Q.kBnrlv7Ni3xA&usp=sharing

mapka_Stara_Wieza