Pinar de Campoverde

Pinar de Campoverde (dosłownie las sosnowy w zielonym polu) to mała wioska położona u podnóża pasma górskiego Sierra de Escalona, ​​dziewięć kilometrów od rady gminy Pilar de la Horadada, w prowincji Alicante w Hiszpanii. Miasto ma około 3000 mieszkańców i jest oddalone o dziesięć kilometrów od wybrzeża Morza Śródziemnego.

Historia
Miasto rozwijało się dopiero od połowy lat 80., kiedy wielu brytyjskich, niemieckich, francuskich i skandynawskich emigrantów osiedliło się w willach. Pierwotnie obszar ten był dużym lasem sosnowym, położonym nad rzeką Río Seco i miał niewielkie znaczenie rolnicze, dopóki większość zalesionych terenów nie została oczyszczona pod gaje pomarańczowe i cytrynowe. Nazwa Pinar de Campoverde lub Pinar de Campo Verde wywodzi się z faktu, że obszar ten był niegdyś lasem sosnowym (Pinar), a jego wrażeniem na pierwszych mieszkańcach było „zielone pole” (Campo Verde)

Ludność i obszar
Od niedawnego nadejścia turystyki większość populacji to emigranci, głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tradycyjne centrum wioski opiera się na dwukilometrowej Avenida del Pino, która biegnie od głównej drogi Pilar de la Horadada – Orihuela do miejskich boisk sportowych (Polideportivo) w Río Seco. W tym pasie znajdują się liczne bary i restauracje, agencje nieruchomości i sklepy. Istnieje również centrum medyczne, stomatolog i weterynarz. W niedzielę w centrum wioski, w pobliżu bezpłatnego parkingu, odbywa się mały targ uliczny.

„Nowy” obszar, położony na zachód od wsi, jest budowany od końca lat 90. XX wieku i jest zamieszkany prawie wyłącznie przez obcokrajowców (chociaż mieszka wśród nich kilka rodzin hiszpańskich). Na szczycie wioski znajduje się druga dzielnica handlowa z apteką oraz kilkoma barami i sklepami, z których roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Zbudowane na brzegu rzeki Rio Seco (sucha rzeka), obszary mieszkalne są zazwyczaj pagórkowate, a „stary” obszar ma miejscami bardzo wąskie ścieżki. To tutaj znajdziesz Parque Central (Central Park).

Wioska szczyci się trzema supermarketami, Spar in the Plaza przy wjeździe do wioski i British Overseas Supermarket przy Avenida de Las Especias. Trzeci to Jumerca Gama na drugim końcu w „Starej” części, gdzie znajduje się również bankomat Sabadell Bank, chociaż oddział został zamknięty na stałe w marcu 2020 r.

Wraz z natężonym rozwojem turystyki na Costa Blanca, głównymi mieszkańcami Pinar de Campoverde stali się Europejczycy, przede wszystkim Niemcy i Brytyjczycy, którzy cenią sobie ciszę i spokój tego miejsca. Choć blisko jest do zatłoczonego przez wczasowiczów wybrzeża, to tutaj wciąż dominuje atmosfera leniwego, sennego, a przede wszystkim wyciszonego trybu życia.

W okolicach znajduje się widowiskowy wąwóz, wytworzony przez rwący nurt rzeki. Można przejść się na spacer wzdłuż wyschłego koryta i podziwiać malownicze widoki. W pobliżu Rio Seco mieści się nowoczesne centrum sportowe z licznymi kortami tenisowymi, boiskami do koszykówki i piłki nożnej oraz duży basen publiczny. Ponadto są do dyspozycji cztery pola golfowe.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów w Pinar de Campoverde jest sporo sklepów, barów i restauracji. Ciekawostką jest, że każda ulica w mieście wzięła swą nazwę od rośliny czy zioła, jak np. Calle Bosque – Ulica Leśna, Calle Meloncotonero – Ulica Brzoskiwiniowa, czy Calle Abedul – Ulica Brzozowa.

Posiadanie nieruchomości w Pinar de Campoverde daje łatwy dostęp do reszty wybrzeża Costa Blanca, prowincji Alicante i okolic. Do najbliższego miasta, Pinar de la Horadada dojedziemy w kilka minut samochodem, a stamtąd wyjedziemy na autostradę A-7, która biegnie z Alicante do Kartageny. Najbliższa plaża oddalone są o około 10 kilometrów. Lotnisko Corvera w regionie Murcji to tylko 40 minut drogi, do lotniska w Alicante El Altet Elche dojedziemy w 50 minut.

Jeśli szukacie Państwo nieruchomości na Costa Blanca i marzycie o życiu w hiszpańskiej wiosce, otoczonej gajami cytrusowymi i oliwnymi, z łatwym dostępem do wspaniałych, piaszczystych plaż i czystych wód Morza Śródziemnego, to Pinar de Campoverde jest dla Was miejscem idealnym.